Czym jest detekcja ruchu?

1394 Widoki  March 4, 2020

Detekcja ruchu w systemach monitoringu.


Decydując się na system monitoringu nie w każdym miejscu możemy potrzebować ciągłego nagrania. Bywają miejsca w których chcemy aby monitoring zaczął zapisywać materiał w momencie, gdy ktoś niechciany pojawi się na naszym terenie. Z pomocą przychodzi funkcja detekcji ruchu w którą wyposażone są wszystkie kamery marki ZxTech oraz MZX.

Czym jest detekcja ruchu?

Detektor ruchu jest to funkcja, która wychwytuję że w polu widzenia naszej kamery pojawił się ruchomy element. Detekcja jest ściśle zintegrowana z kamerą co sprawa że kamera po wykryciu ruchu automatycznie zaczyna rejestracje obrazu na nośnik pamięci.

Jak działa detekcja ruchu w oferowanych przez nas kamerach?

Funkcja wykrywania ruchu w kamerach marki ZxTech oraz MZX oparta została na zasadzie przeprowadzania ciągłej analizy zaznaczonego przez nas obszaru. W momencie wykrycia zmiany pikseli w obrazie detektor uruchamia zapis obrazu np, na karcie pamięci lub dysku rejestratora.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania funkcji wykrywania ruchu?

Najbardziej widoczną korzyścią wynikająca z uruchomienia detekcji ruchu jest oszczędność miejsca na nośniku pamięci. Dzięki tej funkcji kamera nie nagrywa materiału przez 24h na dobę, a tylko w monecie gdy w polu widzenia kamery pojawi się element ruchomy. Pomaga to również w późniejszym przeglądaniu materiału gdyż na liście nagrań znajdują się tylko momenty w których zadziało się coś potencjalnie niepokojącego. Dzięki detektorowi nie musi przewijać kilkunastu godzin nagrania w którym nic się nie dzieje. Wykrywanie ruchu oszczędza nasz cenny czas co jest kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania tej funkcji. Niebywałym plusem detekcji ruchu jest również opcja wysyłania powiadomień. Kamera z uruchomionym wykrywaniem ruchu może powiadomić nas wykryciu intruza na naszym terenie wysyłając np.: e-mail ze zdjęciem na podany adres lub pokazując powiadomienie na smartphonie, tablecie, komputerze osobistym.

W jaki sposób najlepiej skonfigurować detekcję ruchu?

Przed rozpoczęciem konfiguracji funkcji należy pamiętać że na jej skuteczność duży wpływ ma oświetlenie obszaru oraz rodzaj monitorowanego terenu.


W oferowanych przez nas kamerach ZxTech oraz MZX zastosowana została opcja zaznaczenia określonego obszaru dla detekcji ruchu co podnosi skuteczność działania detektora. Częstym błędem popełnianym podczas konfiguracji wykrywania ruchu jest zaznaczenie całego pola widzenia kamery. Zaznaczając cały obszar narażamy się na otrzymywanie wielu błędnych powiadomień oraz nagrywanie zbędnego materiału. Ponadto, kamera musi cały czas przeprowadzać analizę szerokiego obszaru co w znacznym stopniu obciąża jej bufor i skutkować może pominięciem nagrania ważnego zdarzenia.

Najlepszym rozwiązaniem podczas konfiguracji funkcji detekcji ruchu jest zaznaczenie tylko i wyłącznie tych obszarów, w których wykrycie ruchu jest to naprawdę niezbędne np. drzwi, okna, bramy.

Kamery ZxTech oraz MZX poza możliwością zaznaczenia określonego obszaru oferują również opcję zmianę czułości detektora ruchu. Dany parametr zwiększa lub zmniejsza czułość detekcji.

Nie ma określonego punktu w którym czułość będzie działać najlepiej, w każdym oświetleniu działa to inaczej. Czułość detektora najlepiej ustalić metodą „prób i błędów”.

Czym jest funkcja rozpoznawania postaci?

Najbardziej zaawansowane modele kamer poza standardowym wykrywaniem ruchu opartym na analizie obrazu posiadają dodatkową funkcję rozpoznawania postaci.


Nasz model MZX P5 Pro WiFi (ICPW550V1) potrafi rozpoznać postać nawet z odległości 40 metrów. Wykryta postać może zostać otoczona żółtym kwadratem co ułatwia dostrzeżenie jej na ekranie monitora wyświetlającego obraz z kamery oraz w późniejszym przeglądaniu zarejestrowanego materiału.Poza wykrywaniem postaci kamera MZX P5 Pro WiFi posiada możliwość wywołania powiadomienia lub alarmu głosowego po przekroczeniu wyznaczonej przez Nas wirtualnej linii. Alarm wywoływany zostaje w momencie gdy kwadrat wykrytej postaci przetnie linię obszaru może przybrać postać syreny alarmowej, szczekania psa lub dowolnie nagranego przez nas komunikatu. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększamy stopień bezpieczeństwa naszego obszaru. Funkcja szczególnie sprawdza się w obiektach, do których nie ma wstępu, wyznaczając granicę przy drzwiach, korytarzu, jak i miejscach, gdzie jakikolwiek ruch jest przez nas niepożądany. Poza ochroną obszaru funkcja przekroczenia linii sprawdzi się świetnie np. w sklepie do odtworzenia komunikatu powitalnego podczas wejścia klienta do budynku.

Jak ustawić funkcje powiadomień z poziomu kamery?


Funkcja powiadomień jest niezwykle przydatna i pomaga dodatkowo dbać o bezpieczeństwo naszego obszaru. Konfiguracja powiadomień jest bardzo prosta i dokonać jej można zarówno z poziomu poszczególnej kamery, jak i rejestratora.

Zajmuję to zaledwie kilka minut:


Zaloguj się do kamery jak w instrukcji „Pierwsze podłączenie kamery”.

Następnie przejdź w Opcje / System / Karta SD

Zaznacz „Kwadracik” z naszą kartą.

Naciśnij przycisk „Formatuj”.

Po sformatowaniu karty przejdź do zakładki „Zdarzenia alarmowe”.

Zaznacz „Uruchom”.

Zaznacz interesujący cię obszar detekcji oraz czułość wykrywania (im wyższa tym detekcja będzie czujniejsza).

Przejdź do zakładki „Grafik aktywacji” i zaznacz dni oraz godziny w których funkcja detekcji ruchu ma być aktywna.

Przejdź do zakładki „Sposób Aktywacji” i zaznacz „Nagrywaj na kartę SD”.

Naciśnij przycisk „Zapisz”.

Jak ustawić funkcje powiadomień z poziomu rejestratora?


W celu konfiguracji powiadomień za pośrednictwem rejestratora należy dokonać kilka prostych kroków:

Zastosuj ustawienia przyciskiem „Zastosuj”.

Zaloguj się do rejestratora.

Przejdź do Menu/Kamera/Wykrywanie ruchu.

Wybierz kanał z kamerą na której ma być ustawiona detekcja ruchu.

Kliknij na przycisk „Ustaw obszar”.

Zaznacz obszar w którym ma być wykrywany ruch.

Gdy zaznaczysz obszar wróć do dalszej konfiguracji i skonfiguruj kolejno ustawienia.
  • Kanał: Kanał na którym będzie konfigurowana detekcja.
  • Czułość: Czułość detekcji ruchu
  • Włącz wykrywanie: Uruchomienie wykrywania.
  • Brzęczyk: Sygnał dźwiękowy po detekcji ruchu.
  • Wyślij e-mail: Powiadomienie e-mail.
  • Nagraj kanał: Nagrywanie obrazu po wykryciu detekcji:
  • Czas nagrywania: Minimalna długość nagrania detekcji.
  • Tydzień: Dzień w którym detekcja ma działać.
  • Harmonogram: Godziny w których detekcja ma działać.

Przejdź do Menu/Nagrywanie Ciągłe.

Wybierz z listy kanał na którym wcześniej ustawiłeś detekcję.

Zaznacz na harmonogramie w których dniach i godzinach funkcja detekcji ruchu ma być aktywna.

Na koniec naciśnij przycisk „Zastosuj”.

Czy powyższy artykuł okazał się pomocny?
   Zadaj pytanie

Warunki & warunki

Nie ma żadnych treści dla terminów & warunków.
Zgadzam się z warunkami