Jak wybrać kamerę?

3555 Widoki  November 23, 2018

Jak wybrać kamerę?


Chciałbyś zaopatrzyć się w kamerę do monitoringu ale nie wiesz jaką wybrać? Świetnie trafiłeś – w tym krótkim artykule postaramy się wskazać cechy które są najważniejsze przy wyborze kamery CCTV. Przede wszystkim musisz zastanowić się nad odpowiedziami na kilka pytań.

Czy w danej lokalizacji istnieje już jakiś system monitorujący?

Jeżeli tak, to należy zweryfikować jaki to jest dokładnie system, czy analogowy czy IP, jakiej marki, jaki mamy model rejestratora itp. Te dane są niezwykle istotne jeżeli chodzi o dobór dodatkowej kamery ze względu na to że wbrew pozorom mimo protokołu ONVIF, nie wszyscy producenci chcą aby ich urządzenia były kompatybilne z urządzeniami innych producentów.

Czy mamy pociągnięte przewody?

Jeżeli tak to jakie to są przewody, czy jest to przewód koncentryczny czy może przewód sieciowy UTP?

W przypadku jeżeli nasza instalacja bazuje na przewodach koncentrycznych najsensowniejszym rozwiązaniem jest monitoring hybrydowy.

Natomiast jeżeli mamy położone przewody sieciowe UTP nadal możemy wybierać pomiędzy systemem hybrydowym i sieciowym.

Kamera której poszukujemy ma być montowana na zewnątrz czy wewnątrz budynku?

Na chwilę obecną duża większość kamer CCTV posiada obudowy o szczelności IP66 i wyżej. Jednak mimo postępu oraz stałej pracy nad ulepszaniem urządzeń monitorujących możemy jeszcze na rynku znaleźć kamery, których obudowy nie są przystosowane do montażu zewnętrznego. W związku z powyższym jeżeli chcemy aby nasza kamera była zamontowana na zewnątrz, klasa szczelności nie powinna być mniejsza niż IP66.

Gdzie dokładniej ma być umiejscowiona kamera?

Kamery do monitoringu mogą być w różnych obudowach. Najbardziej popularnymi są kamery kopułowe i tubowe, oprócz nich możemy się spotkać z kamerami obrotowymi, kompaktowymi, fisheye itp.

Kamery kopułowe są najchętniej montowane w pomieszczeniach ze względu na estetykę (mniej rzucająca się w oczy ) oraz większą trudność w przypadku chęci uszkodzenia kamery.

Kamery tubowe zazwyczaj maja silniejsze lub większą ilość diod podczerwieni niż kamery kopułowe, w związku z czym mogą lepiej doświetlić monitorowany obszar na większą odległość. Ponadto maja daszek ( zazwyczaj regulowany ), który chroni obiektyw kamery przed promieniami słonecznymi.

Na jaka odległość kamera ma doświetlić monitorowany przez nią obszar w nocy?

Zazwyczaj przestępstwa przed którymi chcemy się uchronić są popełniane po zmroku. Kamery CCTV same z siebie nie widzą zbyt dobrze po zmierzchu, jednak dzięki postępowi technologicznemu od kilku lat duża większość tych urządzeń jest wyposażona w diody podczerwieni które doświetlają nam obraz odbierany przez kamerę nawet przy największych ciemnościach. Diody podczerwieni stosowane w monitoringu różnią się mocą oraz rodzajem, dzięki czemu niektóre kamery doświetla nam monitorowany obszar na mniejsza odległość, a inne na większą.  Należy jednak pamiętać ze promienie podczerwieni generowane przez wspomniane wyżej diody musza mieć się od czego odbić. W przypadku skierowania diod w pusta przestrzeń, promień podczerwony nie będzie miał się od czego odbić i niestety nasza wiązka światła podczerwonego zginie praktycznie nie zauważona. Światło podczerwone natomiast bardzo dobrze odbija się od zieleni ( trawniki i krzewy mile widziane).

UWAGA!

Trzeba uważać aby kamera była w odpowiednich odległościach od różnych obiektów. Właśnie przez to ze promienie podczerwone są odbijane od różnych powierzchni i kolorów w przypadku gdy jakiś przedmiot znajduje się zbyt blisko nasza podczerwień może się odbijać i oślepiać kamerę monitorującą, a tego byśmy nie chcieli.


Czy powyższy artykuł okazał się pomocny?
   Zadaj pytanie

Warunki & warunki

Nie ma żadnych treści dla terminów & warunków.
Zgadzam się z warunkami