System IP czy AHD?

2242 Widoki  November 23, 2018

System IP czy AHD?

Czyli wady i zalety wybranych systemów monitoringu.

Wiele osób planujących pierwszy montaż bądź rozbudowę istniejącej już instalacji spotyka się z dylematem „który z systemów wybrać”. Czy któryś z nich jest lepszy? Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Bardzo często spotykamy się z tym pytaniem, w związku z czym poniżej postaramy się przybliżyć oba systemy.

Monitoring AHD

AHD ( z ang. Analog High Definition ) jest to system oparty na systemach analogowych jednak cały czas jest ulepszany, dzięki czemu cechuje się między innymi dużo lepszą jakością obrazu. Monitoring analogowy jeżeli pamiętamy miał rozdzielczość mierzoną w liniach telewizyjnych ( TVL ),których maksymalnie można było uzyskać 1300TVL a na nagraniach często było widać różne zakłócenia oraz szumy. W monitoringu AHD aktualnie najpopularniejsze są kamery rejestrujące obraz w jakości Full HD ( czyli 2Mpx – 1080p ), ale na rynku możemy znaleźć nawet 8Mpx kamery AHD. Ponadto większość producentów urządzeń CCTV AHD wprowadziła do swoich produktów opcje redukcji szumów itp. Monitoring AHD może być instalowany zarówno przy użyciu kabli koncentrycznych ( BNC ) jak i standardowych kabli UTP ( skrętka ). Jeżeli więc posiadamy system analogowy bazujący na przewodach koncentrycznych, możemy go zmodernizować do standardu AHD bez konieczności wymiany całego okablowania ( oczywiście jeżeli przewody które są u nas położone są w dobrym stanie ). Ogromnym plusem technologii AHD jest brak konieczności konfiguracji urządzeń. Systemy te działają na zasadzie Plug & Play ( po podłączeniu i uruchomieniu od razu mamy obraz z kamer ) Przy wybieraniu rejestratora w technologii AHD należy zwrócić szczególną uwagę narozdzielczość w której będzie odtwarzany oraz zapisywany obraz.Najtańsze rejestratory AHDzazwyczaj umożliwiają nam zapis w rozdzielczości 1080 N ( 960 x 1080 p ), a nie 1080 ( 1920 x 1080 p).

Monitoring IP

Coraz popularniejsza i bezustannie ulepszana technologia sieciowa jest na rynku już od kilku lat. Urządzenia komunikują się ze sobą poprzez sieć internetową, która jest w obecnych czasach praktycznie wszędzie. Ponad to w tej technologii możemy również odnaleźć kamery bezprzewodowe, które będą się łączyły z routerem na zasadzie WiFi. Przy wyborze monitoringu IP należy brać pod uwagę to że wszystkie te urządzenia będą pracowały w naszej sieci, więc jeżeli mamy słabszy internet lepiej jednak zainwestować w technologię AHD. Największą zaletą monitoringu sieciowego jest świetna jakość obrazu ( w chwili obecnej aż do 12Mpx ), duża różnorodność urządzeń oraz szeroka gama funkcji takich jak np. wykrywanie ruchu, wykrycie intruza czy np. przekroczenie linii. W systemach monitoringu IP każde zarówno kamery jak i rejestrator należy z konfigurować w sieci, a raz na jakiś czas mogą się pojawiać aktualizacje urządzeń, co może wydawać się niektórym użytkownikom niewygodne.

ZALETY SYSTEMÓW AHD


 1. Wyższa rozdzielczość niż w systemach analogowych ( Full HD i wyższa)
 2. Łatwa instalacja
 3. Plug & Play
 4. Kompatybilność z systemami analogowymi
 5. Przejście z systemu analogowego bez konieczności wymiany starego okablowania
 6. Brak konieczności aktualizacji kamer
 7. Stabilność i łatwa obsługa

WADY SYSTEMÓW AHD


 1. Wymagany rejestrator do podglądu oraz rejestracji zdarzeń
 2. Monitoring ograniczony długością przewodów
 3. Wysoka cena rejestratorów w przypadku nagrywania obraz przy 25k/s powyżej 2mpx

ZALETY SYSTEMÓW IP


 1. Najwyższe dostępne rozdzielczości
 2. Kamery nie wymagają bezpośredniego podłączenia do rejestratora
 3. Ceny na każdą kieszeń
 4. Modele kamer które mogą rejestrować zdarzenia na karcie SD (rejestrator nie jest niezbędny)
 5. Coraz bardziej zaawansowana funkcjonalność np. wykrywanie twarzy

WADY SYSTEMÓW IP


 1. Konieczność konfiguracji urządzeń
 2. Obciążenie sieci
 3. W przypadku rozbudowy systemu wymagana jest weryfikacja kompatybilności protokołów

Czy powyższy artykuł okazał się pomocny?
   Zadaj pytanie

Warunki & warunki

Nie ma żadnych treści dla terminów & warunków.
Zgadzam się z warunkami